Loading...

Tradycje weselne znane od pokoleń

Ślub i wesele to bardzo ważne wydarzenia w życiu człowieka. Często wiążą się z masą obowiązków, zadań do wykonania i wielkiej organizacji. Co ciekawe, takie momenty są wręcz obfite w przeróżne przesądy, zwyczaje i tradycje.

Niektóre znane są od pokoleń, inne to innowacyjne pomysły. Co więcej, większość weselnych tradycji jest związana nie tylko z krajem pochodzenia pary młodej, ale również konkretnym regionem. Do najciekawszych zwyczajów weselnych i ślubnych można zaliczyć:

 • Strój panny młodej to ponadczasowy, wypracowany konkretny styl.

  Wiadomo, że normą jest, aby panna młoda była ubrana w białą suknię do ziemi. Ale to nie wszystko. Według przesądów konieczne jest, aby komponując swój strój na ten wielki dzień – miała na sobie coś pożyczonego i coś zupełnie nowego.

  To pierwsze ma za zadanie odpowiadać za szczęśliwe życie oraz pomoc bliskich osób. Pożyczona rzecz, przedmiot, czy dodatek do ubioru często pochodzi od najbliższej rodziny i krewnych, dlatego też ma łączyć pokolenia. Rzecz nowo zakupiona ma zapewnić dostatek w małżeństwie i brak problemów materialnych.

  Często mówi się także o przesądzie jakim jest konieczność włożenia do buta panny młodej złotej monety. Ta z kolei zapewnia bogactwo;

 • Oczepiny to niemal najważniejszy moment weselnej zabawy. Dobrze znany z rzucaniem welonu lub bukietu świeżo upieczonej żony.

  Te przedmioty mają okazje złapać wszystkie kobiety na sali weselnej. Ta, która tego dokona – w najbliższym roku stanie na ślubnym kobiercu;

 • Przesądy nie kończą się jednak na powyższych. Jednym z najdziwniejszych, który może zaskoczyć jest nie pozwolenie na przymierzenie swojej sukni ślubnej kobietom bez męża.

  Wróży to bowiem staropanieństwo!

.

odchudzanie poznań