Loading...

Język horoskopów

Są osoby, które wierzą z możliwość przepowiadania przyszłości i tak naprawdę trudno jest wyprowadzić jakieś argumenty, które mogłyby przekonać je, że jest inaczej. Tutaj nie pomoże nauka ani logika, ponieważ mamy do czynienia z wiarą w rzeczy niewytłumaczalne i niepojmowalne dla rozumu. Warto jednak przynajmniej uświadomić takim ludziom, że znaczny procent horoskopów pisanych jest przez ludzi, którzy sami w to wszystko nie wierzą, a jedynym ich celem jest zarobienie na swoich tekstach pieniędzy.

Zwróćmy uwagę na język stosowany w horoskopach. Przede wszystkim, jest on bardzo ogólny i niejednoznaczny. Trudno w kolorowej prasie znaleźć tekst, w którym wróżbita napisze, że konkretnego dnia danego miesiąca przydarzy nam się taka a taka sytuacja.

Takie pisanie nie miałoby większego sensu, ponieważ horoskopy tworzy się dla bardzo szerokiego grona osób, czyli dla tych, którzy urodzeni są pod określonym znakiem zodiaku. Nie bierze się tutaj pod uwagę cech indywidualnych, a nawet jakiś kategorii, według których można by podzielić ludzi – przykładowe kryteria to wiek, stan cywilny, miejsce zamieszkania czy też zawód. Mało tego, rzadko tworzy się oddzielne horoskopy dla pań i panów.

Horoskopy w kolorowych gazetach są więc bardzo ogólne i tak naprawdę niewiele można z nich wynieść. Zupełnie inaczej może być z takimi horoskopami, które stawia się konkretnie dla danej osoby – wiarę w takie przepowiednie można zrozumieć i trudno ją krytykować. Komercyjne wróżenie, a właściwie „wróżenie”, nie przedstawia jednak większej wartości.

łóżka z pojemnikiem Oknoplast Kraków