Loading...

Jaka roleta do salonu?

Salon to pomieszczenie, w którym względy reprezentacyjne są szczególnie ważne. Ma to znaczenie również wtedy, gdy wybieramy roletę. Jak należy to rozumieć? Jaką roletę wybrać do salonu, by osiągnąć jak najlepsze efekty? Na początek musimy się zastanowić jaki efekt w ogóle nas interesuje. Jeśli chcemy, by salon był miejscem spokojny, w którym stawiamy przede wszystkim na pasywny relaks, wybierzemy inne barwy, niż wtedy, gdy często urządzamy imprezy z wieloma gośćmi.

W kwestii wyboru koloru warto stosować się do prostej zasady: kontrast dodaje pomieszczeniu energii, brak kontrastu działa uspokajająco. Innymi słowy, jeśli stawiamy na energiczny wypoczynek, roleta powinna być raczej skontrastowana z pozostałym wystrojem. Wyjątek stanowi sytuacja, w której już w pomieszczeniu znajduje się wiele kontrastowych rozwiązań. Wówczas musimy uważać, by nie doprowadzić do estetycznego chaosu.

Jeśli natomiast w salonie lubimy sobie uciąć drzemkę, spędzamy tam leniwe niedziele i wieczory – zapewne lepiej poczujemy się w jednolitej, spokojnej tonacji. Wówczas roleta powinna mieć podobny odcień do ścian czy elementów wyposażenia. „Podobny” jednak nie oznacza „taki sam”. Zbyt zbliżone kolory mogą po prostu nudzić i aranżacja stanie się mdła.

A jaki dokładnie kolor wybrać? Tu również warto kierować się podobnymi kryteriami. Tyle że tym razem wybieramy ostre barwy, takie jak czerwień, pomarańcz i żółć, by dodać energii, a stonowane czy pastelowe barwy dla uspokojenia aranżacji.