Loading...

Jak rozpoznać, czy bliska osoba choruje na anoreksję?

Anoreksja to niebezpieczna choroba i niezwykle ważne jest, aby osoba chora jak najszybciej podjęła leczenie. Nieleczona anoreksja może doprowadzić do skrajnego wyczerpania organizmu, a nawet śmierci. Jeżeli podejrzewasz, że w Twoim otoczeniu może znajdować się osoba cierpiąca na tę chorobę, zareaguj.

Przedstawiamy główne objawy anoreksji. Anoreksję najłatwiej rozpoznać po tym, że osoba gwałtownie schudła i nie może przestać. Można wręcz powiedzieć, że jest skrajnie wychudzona.

Oczywiście, w początkowej fazie choroby tego nie widać, zatem warto zwrócić uwagę na inne symptomy. Duże znaczenie ma to, jak osoba postrzega siebie i swoje ciało – czy jej myśli nieustannie krążą wokół bycia szczupłym oraz czy uważa, że jest gruba. Osoby borykające się z anoreksją często unikają jedzenia w obecności innych osób lub znacząco ograniczają porcje, ale, wbrew pozorom, chętnie gotują i przygotowują posiłki dla innych.

Występują nagle zmiany nastrojów, drażliwość i zamknięcie w sobie. Z objawów zewnętrznych można zauważyć, że włosy są słabsze i zaczynają wypadać, skóra jest sucha i blada, a dłonie oraz stopy puchną.