Loading...

Czy rolety można prać?

Jeśli kupujemy roletę po raz pierwszy, w głowie może pojawić się wiele pytań odnośnie nabywanego produktu. Czy łatwo się go instaluje? Jakie wymiary powinien mieć? A jeśli już dopasujemy i powiesimy roletę – jak ją czyścić? Skupmy się na tej ostatniej kwestii. Wiele osób zastanawia się przede wszystkim nad tym, czy tkaninę rolety można po prostu wrzucić do pralki.

Odpowiedź zależy od kilku czynników. Roleta rolecie nie równa. Również jeśli chodzi o pranie.

Jedne tkaniny do tego się nadają, inne możemy niestety zniszczyć. Do pralki można z reguły wrzucić materiał rolety rzymskiej. W tego typu osłonach okiennych tkanina jest często wykonana z włókien naturalnych, a w konsekwencji pranie nie powinno jej zaszkodzić.

Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku „typowej” rolety. Tkaniny większości osłon tego typu zawierają mieszanki włókien naturalnych i sztucznych. Do tego niejednokrotnie składają się z warstw.

A niektóre warstwy zawierają domieszkę gumy. Taka powłoka może ulec uszkodzeniu pod wpływem tarcia i silnych środków chemicznych. Jak wobec tego radzić sobie z zabrudzeniami na tego typu rolecie? Przede wszystkim warto nie dopuszczać do tego, by roleta straciła swój blask.

Najłatwiej można to zrobić przy pomocy regularnego odkurzania. Natomiast ewentualne plamki można skutecznie wyczyścić przy użyciu gąbki oraz detergentu w niedużej ilości. Co ważne, mycie nie może polegać na silnym szorowaniu rolety.

Wówczas również możemy zniszczyć materiał osłony okna.

złączki przejściowe tekstylia bankietowe www.cisintegracja.pl