Loading...

Anoreksja ciążowa

Wydaje nam się, że anoreksja to choroba dopadająca tylko nastolatki, które mają problem z akceptacją własnego ciała i obsesyjnie dążą do idealnej figury. Jednakże wbrew pozorom anoreksja dotyka także osoby powyżej 24. roku życia, choć nieco rzadziej.

Coraz częściej występującym problemem jest odchudzanie się kobiet w ciąży. To sprawia, że niektóre kobiety zapadają na anoreksję ciążową, czyli pregoreksję. Pierwsze przypadki anoreksji w okresie ciąży zdiagnozowano w Stanach zjednoczonych, dziś coraz więcej przypadków odnotowuje się także w Europie i w Polsce.

Kobiety pragną zachować idealną figurę sprzed ciąży, nie potrafią pogodzić się z faktem, że ich ciało się zmienia i zaczynają chorobliwie kontrolować przybieranie na wadze. Zazwyczaj na chorobę cierpią kobiety, dla których wygląd ma duże znaczenie ze względu na pracę. Niestety, ale anoreksja ciążowa może mieć drastyczne skutki zarówno dla rozwijającego się płodu, jak i kobiety ciężarnej.

Niedobór witamin oraz składników odżywczych może doprowadzić do poronienia, wad wrodzonych płodu i zaburzeń w rozwoju. Ponadto kobiecie grozi osteoporoza oraz anemia.

www.cg-glas.pl