Loading...

Anoreksja a zajście w ciążę

Odżywianie ma duże znaczenie dla naszego zdrowia. Odpowiednio zbilansowana dieta wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układów w naszym organizmie. Zaburzenia odżywiania mogą wywołać nieodwracalne zmiany, których niestety nie da się cofnąć.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że anoreksja może doprowadzić do niepłodności i problemów z zajściem w ciążę. Choroba ta działa na organizm wyniszczająco, zatem kiedy komórki nie otrzymują potrzebnych do życia składników odżywczych, próbują je oszczędzać i zachodzą czasem nieprawidłowości w niektórych przemianach hormonalnych. To powoduje, że hormony płciowe nie są wydzielane w odpowiedni sposób, a w jajnikach nie dochodzi do cyklicznych zmian.

Skutkuje to zatrzymaniem miesiączki oraz procesu owulacji, a więc także niepłodnością. Z badań medycznych wynika, że takie niebezpieczne zmiany zachodzą w organizmie, gdy indeks BMI jest niższy niż 17,5. U większości kobiet, które przebyły anoreksję, rzadko się zdarza, aby zaszły w ciążę, ponieważ są bezpłodne.